Endelig kunne IMU’erne samles igen

Gensynsglæden var stor, da Holstebro IMU mødtes udenfor til IMU forrige onsdag

Daniel Borg og Tobias Braüner nød bålaftenen i Holstebro IMU.

Selv om der fortsat er strenge restriktioner på at forsamles i Danmark, har blandt andet IMU fået lov til at mødes op til 25 personer, så længe det foregår under åben himmel.

Det udnyttede de forrige onsdag i Holstebro IMU, hvor de i normale tider samles op til 50. Derfor havde de arrangeret to spor, så dobbelt så mange kunne være med til de to adskilte, udendørs aktiviteter, fortæller Laura Borg fra Holstebro IMU.

Omkring 15 unge var på walkandtalk, hvor der blev snakket om alt fra pensionistdrømme til livet med Gud, mens 25 andre havde bålhygge med skumfiduser og højt humør. Trods det tidlige forårskulde holdt de længe ud i skæret fra båle

Hold dig opdateret med vores aktiviteter og nyheder fra Indre Mission

Vi sender vores nyhedsmailen hver anden torsdag med nyheder fra landsarbejdet og inspiration fra de lokale fællesskaber. Du får også en oversigt over kommende begivenheder og smagsprøver på magasinet impuls.
.
Nu kan småbørnsfamilier grave guld
Lohse udgiver en ny andagtsbog, der skal hjælpe småbørnsfamilier med at dele troen derhjemme.
Nyt samarbejde om mission har fokus på somaliere
Indre Missions Tværkulturelle Arbejde er gået sammen med tre kirker om en missionsindsats blandt somaliere. 
Flot genstart af genbrugsbutik i Lemvig
Et nyt samarbejde skal give flere frivillige i den nyrenoverede genbrugsbutik i Lemvig.

Annoncer