Litteraturdag var præget af historisk vingesus

Det var tredje gang Indre Missions Seniorarbejde inviterede til litteraturdag. 40 personer takkede ja til invitationen. 

Den gamle bispegård i Ribe dannede rammen om en litteraturdag, som bød på oplæg om forfatteren C.S. Lewis og salmedigteren H.A. Brorson. Foto: Inger Randrup

Den 2. november samledes 40 forventningsfulde deltagere til den tredje litteraturdag arrangeret af Indre Missions Seniorarbejde. Denne gang fandt arrangementet sted i den gamle bispegård »Tårnborg« i Ribe, der tidligere var ejet af salmedigteren Hans Adolf Brorson.

Efter en hyggelig kop kaffe i Brorsons gamle arbejdsværelse præsenterede sognepræst Thomas Østergaard Aallmann et spændende foredrag om forfatteren C.S. Lewis og hans vej til den kristne tro.

Derefter nød deltagerne en gåtur gennem Ribes snoede gader, efterfulgt af frokost i det tidligere missionshus, nu omdannet til spisested, kendt som »Brorsons Minde«.

Tilbage i bispegården fortalte sognepræst Torben Bramming fascinerende historier om Brorsons liv og hans tid i Ribe. Der blev også sunget nogle af Brorsons salmer, heriblandt Her vil ties, her vil bies.

»Vi glæder os over, at der var fuldt hus til litteraturdagen, som bar præg af historiens vingesus,« fortæller Inger Randrup, der var med til at stå for dagen.

Få inspiration og seneste nyt fra Indre Mission

Hver anden uge sender vi en mail med gode historier fra vores arbejde og inspiration til foreningsarbejdet. Du får også en smagsprøve på magsinet impuls og en oversigt over kommende arrangementer.

.
Indre Mission indleder året med markant fald i gaveindtægter
Sidste års regnskab sluttede bedre end ventet, men faldende gaveindtægter giver bekymring for økonomien i 2026.
Rend Collective topper Å-festivals program
Nordirsk lovsangsbølge, internationale navne og fokus på fællesskab på mange måder sætter rammen for årets vestjyske festival. …
Ingen har patent på at være et rigtigt IM-fællesskab
Ved hovedbestyrelsens møde den 20. april blev det diskuteret, hvad et »rigtigt« IM-fællesskab er.

Annoncer