I sommerens løb har omkring 16.000 personer deltaget i Indre Missions bibelcampings, teltmøder og Å-festival. Det viser en opgørelse baseret på data fra lederne af de forskellige arrangementer. Af deltagerne var cirka 10.000 til stede på bibelcampings og teltmøder, mens 6000 deltog i Å-festival i pinsen.
Tallet markerer en stigning på ca. 1000 deltagere i forhold til sidste år, hvor det samlede antal rundede 15.000. Flere bibelcampings har oplevet mindre stigninger, men den mest markante fremgang ses på bibelcampings for seniorer.
»Vi glæder os og forundres over den store tilslutning til vores bibelcamping for seniorer. Noget af stigningen skyldes, at det er forkyndelsen, der trækker folk til, og så har vi set, at flere yngre seniorer finder vej til bibelcampings for seniorer,« fortæller Henrik Klitlund Nielsen, der er formand for Indre Missions seniorteam.
Samler generationer
Generalsekretær Jens Medom Madsens første reaktion, da han hørte om tallene for bibelcampingsæsonen, var et klart »wow«.
»Det var et 'wow' over, at så mange samles om Guds ord. At bibelcamping kan det, vi i hverdagen længes efter: at samle mange mennesker på tværs af generationer. Det er stærkt at se, hvordan tusindvis mødes om Guds ord,« siger han.
Generalsekretæren er taknemmelig over de mange, der gør drømmen om en sommer med fællesskab og forkyndelse til virkelighed.
»Nogle steder er vi sammen, andre steder opdelt, men tilsammen rummer vi hele spektret af livssituationer og generationer. Jeg er taknemmelig for de udvalg, der har haft øget fokus på at skabe gode rammer og kalde forkyndere, som sundt og stærkt formidler evangeliet. Jeg ved om flere steder, hvor dette har fået et særligt fokus i år,« forklarer han.
Noget for enhver smag
Gennem sommeren har Jens Medom Madsen mødt mange deltagere, som aldrig tidligere har været på bibelcamping, Å-festival eller til teltmøder.
»Noget af det, der motiverer, er, at de har opdaget, at man kan deltage på sin egen måde. Arrangementerne er forskellige både i rammer og kultur og tilgodeser forskellige ønsker og temperamenter. Det er positivt, for IM’ere er ikke en ensartet gruppe, men har forskellige ønsker. Derfor er mangfoldighed i mødetilrettelæggelsen så vigtig.«