Børkop Højskole vil afhjælpe præstemanglen

Fra foråret 2024 kan højskoleelever blive klogere på, om teologistudiet er noget for dem ved at vælge et helt nyt spor på Børkop Højskole.

I foråret 2024 får Børkop Højskole et teologispor, som henvender sig til alle, der tænker på at læse teologi.

Børkop Højskole lancerer et nyt spor på forårsholdet 2024 med navnet teologisporet. Fagene på teologisporet vil give eleverne mulighed for at udforske teologiens verden. Målet er at hjælpe unge mennesker med at finde ud af, om teologi er noget for dem.

»Eftersom der er stor mangel på præster og teologer i Danmark, har vi på Børkop Højskole arbejdet på, hvordan vi kan bidrage konstruktivt til en løsning på dette problem. Vi er også interesserede i, at kommende teologer har Jesus på hjerte og lever i troen på ham,« siger forstander Robert Bladt.

Børkop Højskole har fået tilsagn fra Menighedsfakultetet, Dansk Bibel-Institut og Aarhus Universitet om, at de vil være med til at levere spændende undervisning i samarbejde med højskolelærerne.

Et vigtigt skridt

Menighedsfakultetet mener, at Børkop Højskole har taget et vigtigt skridt.

»Der er meget på spil. Med det nuværende antal teologistuderende kan vi ganske enkelt ikke imødekomme efterspørgslen fra de sogne og menigheder, der spørger efter en præst med MF-baggrund. Derfor har det stor betydning, at Børkop Højskole nu er villig til at satse på et nyt teologisk spor,« forklarer Thomas Bjerg Mikkelsen, der er fakultetsleder på Menighedsfakultetet.

Aarhus Universitet bakker også positivt op om initiativet.

»Folkekirken mangler præster. Derfor er det helt afgørende, at alle kirkeligt interesserede uddannelsesaktører arbejder sammen om at understøtte og opmuntre interessen for teologi blandt unge. Derfor ser jeg med glæde på initiativet om et teologi-spor på Børkop Højskole,« siger afdelingsleder på Teologi på Aarhus Universitet Kirstine Helboe Johansen.

Kom tættere på arbejdet i Indre Mission

Hver anden uge sender vi nyt om arbejdet, menneskerne og det, der rører sig i Indre Mission. Du får også en smagsprøve på magasinet Impuls og en oversigt over kommende arrangementer.

.
Debatter og samtaler med kristent perspektiv på Folkemødet
Indre Mission bidrager endnu engang til den samfundsmæssige debat på Folkemødet.
Indre Missions årbog er udkommet
Traditionen tro gør Indre Mission status på årets gang i den nye årbog, der netop er udkommet.
Landsleder takker af
Efter mere end ti år i Indre Missions Tværkulturelle Arbejde går Krista Rosenlund Bellows på pension til november. …

Annoncer