En såkaldt segway var onsdag den 2. september årsag til en brand i IM-genbrugs butik på Bredgade i Skjern. Ifølge brandvæsenet er det tohjulede transportmiddel sandsynligvis selvantændt, mens det stod til opladning i butikkens baglokale.
Heldigvis blev branden opdaget i tide af en medarbejder, som skulle hente noget i butikken. Var vedkommende ikke kommet forbi, kunne hele bygningen være brændt ned, lød vurderingen fra brandvæsenets indsatsleder.
"Selve bygningen har ikke umiddelbart taget skade, og det samme gælder et butiksareal med møbler og overetagen, hvor der er beboelse. Men det store butikslokale, lageret og naturligvis det lokale, hvor branden opstod, er sod- og røgskadet, og der skal en omfattende renovering til, før lokalerne kan bruges igen," forklarer økonomichef Henrik Kristoffersen.
"Formentlig skal lofter, gulve, vægge og nogle af elinstallationerne skiftes. Butikkens selvbetjeningsudstyr er også ødelagt. Vurderingen er, at det først er realistisk at genåbne butikken på adressen den 1. marts 2027," siger han.
Midlertidig butik
Inden da venter en forsikringssag, som Henrik Kristoffersen afventer med spænding. Ejendommen i Bredgade fungerede som lager for flere andre genbrugsbutikker i landsdelen, og det er derfor anseelige mængder tøj og andre effekter, der nu er blevet skadet og efter alt at dømme skal kasseres.
"I en almindelig butik ville forsikringsselskabet dække et varelager ud fra den indkøbspris, butikken havde betalt. Men hvordan vurderer man værdien af genbrugsvarer, som er doneret til butikken? Det er vi meget spændte på udfaldet af," siger han.
IM-genbrug er i fuld gang med at undersøge mulighederne for at åbne en midlertidig butik et andet sted i Skjern. Skal det lykkes, kræver det dog levering af brugbart inventar og nye genbrugsvarer at lægge på hylderne.




