En sommer med masser af gæster på Mørkholt

Regnen skræmte ikke campister væk fra Mørkholt Strand Camping denne sommer. Campingchef Ole Korsholm Nielsen glæder sig over de mange gæster, og at pladsens nye hal er godt booket til efteråret.

Vi har svært ved ikke at smile, siger campingchef Ole Korsholm Nielsen om sommeren på Mørkholt Strand Camping. Foto: Mørkholt Strand Camping

Mørkholt Strand Camping har haft en god sommersæson. Det fortæller campingchef Ole Korsholm Nielsen, der glæder sig over, at campisterne ikke blev hjemme, selvom vejret i juli var regnfuldt.

»Sommeren er forløbet på en fantastisk måde. Selvom vejret ikke hele tiden har været det bedste, har vi haft masser af gæster, og de har haft det godt. De klæder sig på til vejret og sætter pløkkerne lidt længere ned i jorden. Vi har haft nogle fantastiske bibelcampings med masser af folk. Så det har været en forrygende sommer. Vi har svært ved ikke at smile,« fortæller campingchefen.

Han glæder sig også over, at campingpladsens hal, Lysningen, bliver brugt meget.

»Her ved starten af efterårssæsonen har vi booket godt op med lejre, fester og virksomheders fagdage. Så der bliver lavet masser af mad og udlejet meget også her i efteråret.«

Hold dig opdateret med vores aktiviteter og nyheder fra Indre Mission

Vi sender vores nyhedsmailen hver anden torsdag med nyheder fra landsarbejdet og inspiration fra de lokale fællesskaber. Du får også en oversigt over kommende begivenheder og smagsprøver på magasinet impuls.
.
Telefonboks og fællesskab samler Odenses kirker
Evangelisk Alliances Bedeuge bringer bøn og tro ud i gadebilledet, og i Odense har de taget en stor rekvisit i brug. …
Galleri Bibelland lukker i sin nuværende form
Ved udgangen af 2026 er det tid til at nytænke formen på Galleri Bibelland, der i mange år har formidlet evangeliet på en kreativ måde, fortæller…
Frimenighed opruster med to nye medarbejdere
To deltidsansættelser skal styrke børne-, familie- og ungdomsarbejdet i Frimenigheden Broen i Vejle.

Annoncer