Indre Mission deltager i debatten på Folkemødet

Det bliver muligt at debattere samfundsspørgsmål ud fra et kristent perspektiv på standen Folk og Tro ved Folkemødet sidst i juni i Allinge.

Indre Mission deltager i debatten på Folkemødet
I Folk og Tro-teltet mødes mennesker på tværs af holdninger og livssituationer. Foto: Jens Medom Madsen

På standen Folk og Tro ved Folkemødet på Bornholm kan deltagerne igen i år deltage i debatter om tidens store spørgsmål.
Folk og Tro er ét af mange såkaldte eventsteder, som danner ramme om arrangementer i løbet af de tre Folkemøde-dage i Allinge. Her har Indre Mission sammen med Luthersk Mission og Evangelisk Luthersk Mission gennem flere år indbudt til debatter og samtaler om emner, som behandler vigtige samfundsspørgsmål ud fra et kristent perspektiv.

Debat om krig og kærlighed

I år indbyder Folk og Tro blandt andet til debat om helligdage, gudsbilleder, aktiv dødshjælp, krig, kærlighed og præstationskultur. I debatterne deltager både politikere, organisationsledere og fagfolk sammen med repræsentanter for de tre missionsforeninger.
»Vi er med for at få indsigt i tidens strømninger, møde andres holdninger og udbygge vores netværk, og så ønsker vi jo også at påvirke den offentlige debat,« forklarer Asbjørn Asmussen, som koordinerer programmet i Folk og Tro-teltet.

Fra Indre Mission deltager bl.a. IM’s formand Hans-Ole Bækgaard, økonomichef Henrik Kristoffersen og ungdomskonsulent Peter Kiel Jensen. Desuden deltager et hold fra IM’s kommunikationsafdeling, som sørger for, at Folkemødet også kan følges på nettet, og at impuls nr. 13 indeholder en fyldig reportage fra den demokratiske folkefest.

Folkemødet afholdes fra 15.-17. juni i Allinge på Bornholm.

Kom tættere på arbejdet i Indre Mission

Hver anden uge sender vi nyt om arbejdet, menneskerne og det, der rører sig i Indre Mission. Du får også en smagsprøve på magasinet Impuls og en oversigt over kommende arrangementer.

.
Indre Missions årbog er udkommet
Traditionen tro gør Indre Mission status på årets gang i den nye årbog, der netop er udkommet.
Landsleder takker af
Efter mere end ti år i Indre Missions Tværkulturelle Arbejde går Krista Rosenlund Bellows på pension til november. …
Brikkerne falder på plads i ny IM-struktur
Indre Mission skal fremover bestå af tre arbejdsgrene og fem fagområder. Nu er der sat navn på de fleste af dem, der skal lede og koordinere. …

Annoncer