29. april til 1. maj løb arrangementet Perspektiv af stablen. Perspektiv er målrettet studerende i København og har tidligere været arrangeret af Kristeligt Forbund for Studerende (KFS) alene, men i 2024 blev IMU, Luthersk Missions Unge (LMU) og Ungt Liv i Københavnerkirken inviteret med, og det er nu et fælles projekt.
Målet er at skabe udadvendte mødeaftener, planlagt af og for studerende i København, hvor tro får plads i samtalen – også for dem, der ikke nødvendigvis er en del af kristne fællesskaber i forvejen.
Tre forskellige perspektiver
Tirsdag aften blev afholdt i Nansensgade Missionshus, og her var det Københavns IMU og Indre bys LMU, der stod for arrangementet. Denne aften havde form af en »Intro til kristendommen« med et oplæg af Lukas Brosbøl Legarth og derefter snak ved bordene.
Onsdagens »oplægsfestival « i Bethesda var arrangeret af KFS og Ungt Liv i Københavnerkirken, hvor 11 unge holdt oplæg om emner som »Er kristendommen politisk konservativ? «, »Kristent selvværd« og »Om lykke«. Ved torsdagens arrangement i Nordvestkirken var der fællessang og personlige vidnesbyrd. Denne aften stod LMU i Nordvest for.
Gode snakke og inspiration
Ungdomskonsulent Caroline Kaltoft fortæller, at der tirsdag aften dukkede 20 unge op, som var en god blanding af IMU’ere, LMU’ere og andre interesserede.
»Der var dog ikke nogen med, som ikke i forvejen kommer i kristne sammenhænge, hvilket vi ellers havde håbet. Men aftenen gav anledning til gode snakke og inspiration til fremadrettet at invitere ind i vores fællesskaber,« siger ungdomskonsulenten.
Det er arrangørernes håb, at de kristne studerende vil invitere deres medstuderende med til aftenerne.
»Håbet med konceptet er at få samtalerne i gang og danne fællesskab om kristendommen på en ny måde, som forhåbentlig åbner op for samtale også bagefter på studiestederne.«