Regionsleder fratræder for at blive missionær

Regionsleder i Indre Mission Region Syd, Bjarne Taulborg, stopper ved udgangen af januar 2026 for at begynde en ny tjeneste som missionær.

Bjarne Taulborg ser frem til at besøge IM-fællesskaberne i Sønderjylland som ny missionær.

Bjarne Taulborg, der er regionsleder i Indre Mission Region Syd, fratræder sin stilling den 31. januar 2026. Dagen efter tiltræder han en ny tjeneste som missionær.

»Jeg fik på et tidspunkt opgaven som kontaktperson til IM-fællesskaberne i Sønderjylland, fordi det manglede de rigtig meget. Gud begyndte at lægge det på mit hjerte, at jeg skulle være missionær, så jeg overvejede og bad over det,« siger Bjarne Taulborg, der er gift med Connie og bor i Haderslev.

Tiden som regionsleder har også spillet en rolle i beslutningen. »Jeg tænkte, at jeg har været regionsleder i 12 år,« fortæller Bjarne Taulborg.

»Med den nye stilling kan jeg få lov stadig at være noget i Region Syd.«

Han ser frem til sin nye opgave og de muligheder, den giver.

»Jeg glæder mig til at komme ud til fællesskaberne, sparre med dem, opmuntre dem og få mere tid til at komme ud at forkynde, « forklarer regionslederen.

 

Få inspiration og seneste nyt fra Indre Mission

Hver anden uge sender vi en mail med gode historier fra vores arbejde og inspiration til foreningsarbejdet. Du får også en smagsprøve på magsinet impuls og en oversigt over kommende arrangementer.

.
Indre Mission indleder året med markant fald i gaveindtægter
Sidste års regnskab sluttede bedre end ventet, men faldende gaveindtægter giver bekymring for økonomien i 2026.
Rend Collective topper Å-festivals program
Nordirsk lovsangsbølge, internationale navne og fokus på fællesskab på mange måder sætter rammen for årets vestjyske festival. …
Ingen har patent på at være et rigtigt IM-fællesskab
Ved hovedbestyrelsens møde den 20. april blev det diskuteret, hvad et »rigtigt« IM-fællesskab er.

Annoncer