Mulighed for dialog og indflydelse på Indre Missions arbejde

Hovedbestyrelsen holder åbent bestyrelsesmøde den 16. september i Odense. Generalsekretæren opfordrer interesserede til dialog med ledelsen.

I 2023 blev hovedbestyrelsens åbne møde afholdt i Esbjerg. Foto: Asbjørn Asmussen

Mandag den 16. september kl. 17-21 afholdes der Åbent HB-møde i missionshuset i Odense, hvor alle IM-fællesskaber inviteres til at deltage og drøfte Indre Missions arbejde med hovedbestyrelsen.

»Jeg opfordrer alle interesserede til at benytte sig af denne mulighed for at dele deres tanker, frustrationer, glæder og sorger med ledelsen,« siger generalsekretær Jens Medom Madsen.

Han forklarer, at det åbne bestyrelsesmøde er en mulighed for at fremlægge tanker og ideer og på den måde få indflydelse på IM’s arbejde og fremtid. Tidligere åbne hovedbestyrelsesmøder har ført til konkrete initiativer som for eksempel ressourcegruppen Kirkens liv og vækst.

»Denne gruppe blev nedsat efter forslag fra et tidligere møde og arbejder nu med at inspirere og støtte menighedsrådsmedlemmer og kirkens ansatte i forbindelse med det kommende menighedsrådsvalg i september,« forklarer generalsekretæren, der ser frem til en frugtbar samtale med mange lokale kræfter fra IM.

Hold dig opdateret med vores aktiviteter og nyheder fra Indre Mission

Vi sender vores nyhedsmailen hver anden torsdag med nyheder fra landsarbejdet og inspiration fra de lokale fællesskaber. Du får også en oversigt over kommende begivenheder og smagsprøver på magasinet impuls.
.
IM siger ikke nej til alt tværkirkeligt
For Hans-Ole Bækgaard er det afgørende at holde fokus på, hvad IM siger ja til.
Hovedbestyrelsen forholder sig til kritik
To temaer fyldte meget på bestyrelsens møde den 17. november.
Tenth Avenue North skabte nærvær og danseglæde på VoxHall
Amerikanske Tenth Avenue North gæstede for første gang Danmark med en nærværende og energifyldt koncert i Aarhus.

Annoncer