Vi vil være en kirke, der løfter

En række kirker og organisationer er gået sammen om konferencen Når kirken løfter, der afholdes 15. januar med fokus på børn og unges trivsel.

Den nye konference følger op på konferencen Når kirken svigter, der blev afholdt i efteråret 2021.

Konferencen Når kirken løfter vil sætte fokus på, hvad kirken kan gøre for at lade evangeliets fortælling komme til orde i børn og unges liv og skabe trivsel for dem, og hvordan kirken kan bidrage i samfundet i dag, så kirken er en kirke, der løfter.

Ikke mindre en 25 kirker og kirkelige organisationer står bag konferencen, der følger op på 2021-initiativet Når kirken svigter.

Her gik en række kirker og organisationer sammen om en konference, som satte fokus på menneskers oplevelser med en kirke, som indimellem har svigtet sin opgave og har udøvet negativ social kontrol.

Hvordan kirken kan være en ressource

»Denne gang er målet at udforske, hvordan kirken kan være en ressource for børn og unge og bidrage til deres trivsel,« forklarer Hanne Tarp Legarth, der er leder af Kristent Pædagogisk Institut og tovholder på konferencen.

Når kirken løfter er en dagskonference rettet mod alle, der arbejder med børn og unge i kirkelige sammenhænge. Konferencen finder sted i Odense Bykirke onsdag den 15. januar, hvor nogle af oplægsholderne er Michael Agerbo Mørch, ph.d. og adjunkt ved Dansk Bibel-Institut, Lisbeth Trinskjær, formand for Folkehøjskolernes Forening og Thomas Willer, sociolog og præst.

 

Kom tættere på arbejdet i Indre Mission

Hver anden uge sender vi nyt om arbejdet, menneskerne og det, der rører sig i Indre Mission. Du får også en smagsprøve på magasinet Impuls og en oversigt over kommende arrangementer.

.
"En skøn flok teenagere" smager på efterskolelivet
96 unge er lige nu samlet til konfirmandkursus på Nordsjællands Efterskole og Frøstruphave Efterskole.
Gospel-kids Danmarkskoret takker af efter 10 år
Efter ti år med koncerter og inspiration til lokale Gospel-kids-grupper bliver det landsdækkende kor nedlagt.
Bibelcamping lukker og slukker med en fest
Når teltet pakkes ned i juli, bliver det for sidste gang, for efter 50 år er det slut med bibelcamping i nordsjællandske Valby. …

Annoncer