Ny optimisme i udvalgene bag IM’s seniorcampings

Udvalgene bag seniorcampings glædede sig over støtte og nye initiativer på sommerens arrangementer

I slutningen af august var udvalgene bag Indre Missions seniorcampings samlet til en evalueringsdag i Fredericia. De kom fra Skovgårde, Haderup og Mørkholt.

For tre år siden var stemningen i udvalgene bag Indre Missions seniorcampings præget af bekymring. Det billede havde fuldstændigt ændret sig, da udvalgene mødtes på Indre Missions Hus i Fredericia sidst i august.

»Det er lykkedes at få nogle nye med i udvalgene, og de oplever, at campisterne støtter op om de initiativer, de har taget. Det har affødt glæde og optimisme,« fortæller seniorkoordinator Bjarne Hvidberg begejstret.

»Det var helt fantastisk at opleve nogle udvalg, der bare vil ud over stepperne.«

Under evalueringen af dette års seniorcampings var der mange eksempler på kreative indslag. På seniorcampingen på Mørkholt Strand Camping i begyndelsen af august havde man en dag anbragt nogle madkasser på scenen. På madkasserne stod der for eksempel livshistorie, tro eller dilemmaer. Seniorerne var inddelt i grupper, og de skulle tage en madkasse og snakke om de spørgsmål, der lå i kassen.

»Det udviklede sig til mange vidnesbyrd ved bordene, og der blev knyttet nogle nye relationer,« fortæller Bjarne Hvidberg.

Hold dig opdateret med vores aktiviteter og nyheder fra Indre Mission

Vi sender vores nyhedsmailen hver anden torsdag med nyheder fra landsarbejdet og inspiration fra de lokale fællesskaber. Du får også en oversigt over kommende begivenheder og smagsprøver på magasinet impuls.
.
Store spørgsmål på familiecamping
FC Mørkholt samler især børnefamilier, og når dagens trætte børn er puttet, tager de voksne fat på livets store spørgsmål  …
Indre Mission opfordrer unge til at flytte til Næstved
Med en ny kampagne håber Region Øst at få flere unge til at flytte til Næstved og engagere sig i det lokale arbejde. …
Frivillighedskursus samlede kirkelige organisationer på Indre Missions Hus
Faglige oplæg og erfaringsudveksling satte gang i tanker om, hvordan man tiltrækker og fastholder frivillige.

Annoncer